Ads Top

Polskie Konkursy Muzyczne! #2 Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest organizowany co pięć lat, tak jak wcześniej poznany Konkurs Chopinowski, w  Poznaniu. Oddaje on cześć wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. W rywalizacji mogą uczestniczyć tylko skrzypkowie, którzy jeszcze nie ukończyli dla skrzypków do 30. roku życia.
Konkurs ten jest najstarszym na świecie konkursem skrzypcowym! Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie. Inicjatorem międzynarodowych spotkań młodych skrzypków był bratanek Henryka, Adam Wieniawski, a organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Jego celem było propagowanie muzyki kompozytora oraz zapewnienie promocji wybitnym skrzypkom. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, jednak plany przerwała II wojna światowa. Drugi konkurs zorganizowany został po 17 latach w 1952 w Poznaniu. Od tej chwili konkurs odbywa się regularnie co pięć lat w Auli UAM (Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), a organizatorem jest poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.Konkurs im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym europejskim konkursem skrzypcowym, oraz członkiem i współzałożycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Od 1957 konkursowi skrzypcowemu towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego.

W konkursie przyznane zostały trzy nagrody regulaminowe w następującej wysokości, krótko mówiąc warto, ale trzeba wiele pracy:
  • I nagroda: 30 000 euro i złoty medal
  • II nagroda: 20 000 euro i srebrny medal
  • III nagroda: 12 000 euro i brązowy medal
  • trzy wyróżnienia po 5000 euro
  • specjalna nagroda pozaregulaminowa ufundowana przez Maxima Vengerova: 12 indywidualnych lekcji dla jednego z uczestników konkursu.
 Polscy zwycięzcy konkursu!
     1967r. Piotr Janowski w V edycji,
        1991r. ex aequo:
Bartłomiej Nizioł
Piotr Pławner      w X edycji


                2006r. AgataSzymczewska w XIII edycji

1 komentarz:

  1. To piękne, że Polska może pochwalić się tak prestiżowym konkursem :)
    Pozdrawiam!

    lublins.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.