Ads Top

Powrót do przeszłości - Polska ~ Najpiękniejsza muzyka!

Witam Was w kolejnym poście na MusicMonster! Dzisiaj zapraszam Was na podróż w czasie, ponieważ myślami wrócimy do najpiękniejszych polskich piosenek, które mogą się okazać studnią wspomnień dla wielu z Was. Zaczynamy!


1. Piotr Rubik - Psalm dla Ciebie

Piotr Rubik otwiera naszą dzisiejszą stawkę. Kiedyś bardzo popularny wykonawca, dziś już mało pamiętany. Piosenka została w 2006 roku, jednak kiedy jej słucham mam wrażenie, że mogła by być zarówno wydana w zeszłym roku. Wtedy podbijała wszystkie listy przebojów, lecz dziś nie zrobiła by aż tyle zamieszania co wtedy. Tekst jest dobry, jednak mało rozbudowany. Na temat muzyki P. Rubika nie powinienem się wypowiadać. Jest to wirtuoz i słychać to m.in. w tym utworze. Jedyne co może wskazywać, że jest to piosenka-nastolatka to mocno słyszalne wokalizy Wybijające się, szczególnie w zwrotkach przed muzykę. W teraźniejszych utworach granica między wokalizą a muzyką jest często zamazywana. Jednak nie uznaję tego ani jako zaletę utworu, ani jako wadę.


2. Edyta Górniak i Mietek Szcześniak - Dumka Na Dwa Serca

Kolejny duet w naszym zestawieniu, dzisiaj ostatni. Wszyscy znamy tą piosenkę. Tutaj już mamy styczność z twórczością XX schyłku wieku, dokładnie to roku 1999. Muzycznie słabiej niż u Rubika, ale za to tekst już jest górnolotny. Tutaj też słychać, że piosenka już kilkanaście lat istnieje. Co do wokali, to mamy tutaj dwa bardzo silne, zarówno Edyty Górniak jak i Mietka Szcześniaka.  Piosenka jest spokojna, ale też ciągnie ze sobą wiele emocji.


3. Farba - Chcę Tu Zostać

Przechodzimy do 2003 roku i do zespołu Farba. Ballada z rockowym pazurem, która zrobiła nie małe zamieszanie i robi je do tej pory. Jest to typowy "Must Have" większości imprez, na jakich byłem. Muzycznie słychać, że jest to starsza piosenka. Tekst jest dobry, prosty ale działa na emocje. Myślę, że nie muszę tutaj więcej dodawać. Wszyscy dobrze znamy ten utwór, który wydaje się nie starzeć.


4. Lady Pank -Zawsze tam gdzie Ty

Pozdrawiam wszystkich, licznych fanów zespołu Lady Pank. Większości z hasłem "stara, dobra muzyka" kojarzy się ten zespół. Kiedy sprawdziłem rok wydania piosenki, zszokowałem się. Kiedy jej słucham nie czuję, że jest z 1990 roku. Jest to kolejny ponadczasowy utwór. Tutaj na sukces składają się wszystkie czynniki. Świetny tekst, subtelna muzyka, rockowy głos i ten pazur. Wszystko to daje nam świetną piosenkę.


5. Edyta Geppert - Szukaj mnie

Teraz pora na wielki filmowy hit. Rok 1988 przyniósł nam "Kogel-mogel", jeden z popularniejszych polskich filmów. Właśnie tam piosenką przewodnią było słynne "Szukaj mnie" Edyty Geppert. Słychać w tym utworze, że tak powiem, stare, dobre czasy. Widać jak bardzo muzyka się zmieniła. Tutaj wszystkie elementy piosenki są jakby oddzielnie połączone w jedno, i da się to usłyszeć, a obecnie piosenki, jak już mówiłem, nie mają tej linii oddzielającej muzykę od wokalizy.


6. Dwa Plus Jeden- Windą do Nieba
Dzisiaj kończymy w 1978 roku. Piosenka jak te wyżej jest o miłości, jednak tym razem smutnej. Opowiada o realiach tamtych czasów, pobieraniu się z rozsądku. Technicznie jak na 1978 rok, to jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Piosenka brzmi jak z XXI wieku. Za to wielkie gratulacje dla zespołu. Tekst nie jest banalny i podoba mi się sam konspekt piosenki, to że każdy może ją czytać na własny sposób i odnajdować w niej cząstki swoich historii.To wszystko w dzisiejszym poście! Zapraszam do sekcji z komentarzami, abyście podzielili się swoimi ulubionymi polskimi piosenkami z przeszłości.

Bądź na bieżąco!: 


Pozostałe z serii:

5 komentarzy:

 1. Kurczę :) ale mi przypomniałaś :) aż miło

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojejku same hity, nadal czasami do nich wracam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś to się śpiewalo �� super blog pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przyznać, że starsza polska muzyka była genialna :) Tak się składa, że wczoraj na blogu pojawił się mój cover do ,,Chcę Tu zostać'', a więc zapraszam tym bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 5. To były piękne czasy, kiedy się słuchało tych piosenek :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.