Ads Top

Co daje nam muzyka poważna? #1

Witam Was w pierwszej odsłonie, nowej, lecz krótkiej serii, w której podam dlaczego warto słuchać muzyki poważnej. Zapraszam!
Muzyka, coś wielkiego, co wpływa na nasze samopoczucie, niekiedy pogląd, koncentrację, na nasz umysł. Jakiej muzyki Wy słuchacie? Rapu, popu, hip - hopu, możemy wymieniać, aż w końcu dojdziemy do muzyki klasycznej. 


Naukowcy potwierdzili, że pewien rodzaj muzyki, jakiej słuchamy będzie wpływać na nasz umysł i pamięć, uwalniać od stresu, pomagać, własnie w  koncentracji oraz otwierać podświadomość. Podkreślili, że muzyka barokowa, largo czy andante, (largo, andante, tempa wolne, spokojne, "wprowadzające w stan uciszenia") utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie przyspieszonego uczenia się.


Spokojne tony largo obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają liczbę uderzeń serca, dzięki czemu odzyskuje ono normalny rytm. Obniża się poziom stresu, zmieniają się również fale mózgowe. Muzyka barokowa synchronizuje więc umysł i ciało. Rozluźnione ciało i pobudzony mózg stanowią idealny stan do optymalnego uczenia się.

Przytoczę kilka takich utworów. :)

Johann Sebastian Bach - Air





Klasyczna muzyka wzmacnia pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie, logikę. Badania wykazują, że słuchanie muzyki instrumentalnej we wczesnym dzieciństwie wspiera również rozwój zdolności matematycznych (niestety nie u mnie ;)). Muzyka ulepsza i utrwala proces zapamiętywania, ponieważ stymuluje układ limbiczny, który jest emocjonalnym centrum mózgu i ma ścisły związek z uczeniem się.

 Johann Sebastian Bach  - Adagio


Johann Sebastian Bach - Koncert na skrzypce D - moll


Brak komentarzy:

Dziękuję za komentarz :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.